Jeotermal Seracılık

Sera ısıtmasında kullanılabilecek başka bir doğal enerji kaynağı da Jeotermal enerjidir. Jeotermal enerjinin ortaya çıktığı, Kızıldere-Sarayköy-Tekkehamam-Pamukkale (DENİZLİ), Germencik-Söke (AYDIN), Balçova-Seferihisar- Bergama (İZMİR), Ömer-Gecek-Gazlıgöl-Heybeli-Sandıklı (AFYON), Kozaklı (NEVŞEHİR), Kızılcahamam-Haymana- Ayaz-Nallıhan-Çubuk (ANKARA), Turgutlu-Salihli – Alaşehir (MANİSA), Simav – Gediz – Herlek (KÜTAHYA), Çan – Kestanbol (ÇANAKKALE), Sındırgı – Gönen – Havran (BALIKESİR), Ilıca

Şekil 5.17. Güneş enerjisinden sera taban toprağına yerleştirilmiş borularla yararlanma. A. Enine, B. Boyuna kesit. 1. Sera içindeki sıcak havayı emen sistem, 2. Sıcak havanın toprak altına gönderildiği boru, 3. Toprak altında sıcak havanın dolaştığı borular, 4. Soğuyan havanın sera içine girişi, 5. Sera yapı elemanları.

Pasinler (ERZURUM), Havza (SAMSUN), Yalova (İSTANBUL), Ilıca (TOKAT) sahalarında yapılan sondajlarla ekonomik nitelikteki yüksek sıcaklıklı (buhar + sıcak su) karışımları yeryüzüne çıkartılabilmiş. Bu sıcak sulardan seralarda yararlanmada bazı sorunlar ortaya çıkmıştır.

Bu sorunlardan ilki doğal sıcak su veya buhar tarafından bırakılan artık maddelerin dolaşım borularında tortulaşarak, boruları tıkamalarıdır. Bunun CO2 enjeksiyonu ile giderilebileceği, aynı zamanda bu sıcak suyla işletmede bulunan suyun ısıtılarak kullanılması, soruna bir ölçüde çözüm olmaktadır.

Genellikle ülkemiz seralarında jeotermal sıcak sudan yararlanmada plastik borular kullanılmaktadır. Plastik boruların bitkilere çok yakın olarak düzenlenmesi nedeniyle, su sıcaklığının 60″C’den daha yüksek olması bitkiler için sakıncalı olmaktadır. Jeotermal sıcak su kullanıldıktan sonra, artık suyun hemen sera çevresine bırakılması serada drenaj sorunu da yaratacaktır.

Diğer bir sorunda kimyasal ve ısısal çevre kirlenmesidir. Jeotermal sıcak sular çeşitli amaçlar için kullanıldıktan sonra, artık su olarak çevre sularına karıştırılırsa, içerdikleri HaS, bor, arsenik, florit ve amonyak gibi bileşikler nedeniyle çevreye olumsuz etkileri olmaktadır. Bu maddeler özellikle sularda yaşayan canlılar ve bu suların tarımsal amaçla kullanılmasında tarımsal ürünler bunlardan oldukça etkilenmekte ve zarara uğramaktadırlar. Ayrıca sıcak suların çevre sularına verilmesi, suların sıcaklığının yükselmesi, sulardaki biyolojik dengeyi de bozmaktadır


2 Responses to “Jeotermal Seracılık”

 1. semih günday says:

  merhabalar
  aydın germencık ılcesınde bır cıftcıyım bızım buralardada jeotermal sıcak su cıkartıyolar
  ıncır ve zeytınle ugrasıyoruz
  halk arasında seracılık muhabbetı basladı bılmedıgımız bı olusum seracılık yapmak ıcın sıcaksu ıle ne yapılmalı yardımcı olursanız sevınırım

 2. mumpa says:

  konuyla ilgili hertürlü yardımı yapmaya hazırız.Telefonla görüşülürse daha sağlıklı bir sonuç alabiliriz 05322674085 suat yahşi..

Leave a Reply

comments-bottom